Bemutatkozás

A szüleim által alapított Szent György-hegyi családi pincészetünk mindennapjait megélve ismerkedtem meg már gyermekkoromban az ökológiai szőlőtermesztés és borászat szemléletével, gyakorlataival.

Így aztán egyetemi tanulmányaim megkezdésekor egyértelmű volt számomra, hogy a környezetvédelem és a mezőgazdaság organikus egységével foglalkozó Környezetgazdálkodási Agrármérnök szakra iratkozom be, a gazdasághoz közeli keszthelyi Georgikonra. A képzés utolsó két szemeszterét a törökországi Sütcü Imam University, Agrár Karának Kertészeti Tanszékén töltöttem, valamint a diploma megszerzését megelőzően ösztöndíjasaként még egy 4 hónapos gyakorlaton vettem részt a szőlőtermesztés kultúrájának mérvadó borvidékén Burgundiában, egy ökológiai gazdálkodást folytató pincészetnél.

A Környezetgazdálkodási Agrármérnök mester képzését, Gödöllőn a Szent István Egyetemen végeztem el, melynek során lehetőségem nyílt a Portugáliába a coimbrai egyetemen egy szemesztert a European Masters of Ecology képzésen tölteni. A képzés gyakorlati időszakát a NAIK-SZBKI Badacsonyi Kutatóállomásán, illetve Olaszországban, Valpolicellaban egy biodinamikus pincészetnél töltöttem.

2016-ban kezdtem meg a doktori képzést, amely időszak alatt szakmai gyakorlatot folytattam Veronai Egyetem Biotechnológiai Karának molekuláris kutató laboratóriumában, majd a spanyolországi Valenciában bioinformatikai továbbképzésén vettem részt.

2019 tavasza óta már tanársegédi munkakörben dolgoztam és végeztem el a Szőlész-Borász képzésekhez kapcsolódó oktatói és kutatói feladatokat, majd a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem megalakulását követően a Szőlészeti és Borászati Intézet, Borászati Tanszékének adjunktusaként dolgozom.

Visszatérve a kezdetekhez ma a Szent György-hegyen gazdálkodom, készítek borokat, a helyszínen ami megalapozta anno jelenlegi célomat, hogy szaktanácsadást nyújtsak a gazdálkodóknak és az ökológiai gazdálkodás gyakorlatainak az elsajátításához és megvalósításához.